Araçta Kaput Neresi? Arabanın Kaputunun İçindekiler Nelerdir?

60 Gösterim

Kaput, arabanın tüm önemli parçalarının bulunduğu alandır. Bu alanda bulunan ekipmanlar aracın tüm hayati işlevlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Genellikle otomobilin ön kısmında bulunan araç motor, yakıt ve soğutma sistemleri, egzoz sistemi gibi alanları içinde barındırır.

Yeni araba kullanmaya başlayanlar, araba satın almak isteyenler ve otomobil tutkunları için araba kaput içi ekipmanlarının tanınması işleri kolaylaştıran bir unsurdur. Zira aracın uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmesi için kaputtaki parçaların orta düzeyde teknik bilgi ile tanınması gerekir. Bu yazımızda araba kaputunun içindekiler ile ilgili detaylı bir inceleme yapıyoruz.

Arabada Kaput Neresi?

kaputu açık otomobil

Otomobillerin tasarımları genellikle birbirine çok benzerdir. Bu nedenle arabanın kaputu genellikle ön tarafta, motor bölmesinin üzerinde bulunan metal veya fiberglas kapaktır. Ancak bazı markaların bazı araba tasarımlarında motor ve dolayısıyla kaput arabanın arka kısmında konumlanabilir. Bununla birlikte hem ön kaput hem arka kaputta aynı otomobil elemanları bulunur. 

Motorun ön kaputta yer aldığı durumda arka kaput bagaj kısmı olarak kullanılabilir. Kaputun dış kısmının korunması için kaput filmi uygulaması da yapılabilir. Konu ile ilgili ayrıntılar için “Kaput Filmi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaput, aracın motorunu ve diğer önemli bileşenlerini korurken, aynı zamanda motor bölmesine erişim sağlar. Bu yönüyle araba kaputunun bir insanın iç organlarının yer aldığı gövdesine benzetilmesi yanlış olmayacaktır.

Arabanın Arka Kaputunda Neler Var?

Otomobillerin büyük bir kısmında arka kaput araç bileşenlerini bulundurmaz. Bagaj kapağı olarak bilinen bu kısım kullanıcıların eşyalarını, ilk yardım çantası ve yedek lastik gibi önemli malzemeleri depolamak için tasarlanmıştır.

Arabanın Ön Kaputunda Neler Var?

Araba kaputunda bulunan bileşenler şunlardır:

 • Motor
 • Motor bileşenleri
 • Egzoz sistemi
 • Yakıt sistemi
 • Soğutma sistemi
 • Elektrik sistemi
 • Sıvılar ve sistemler

Araba kaput parçaları arabanın tüm önemli kısımlarını oluşturur. Araba ön kaput parça isimlerini bilmek ve onları tanımak kimi zaman yolculuklarda işinizi kolaylaştırabilir.  Kaputtaki parçaların özelliklerini şu şekilde sıralayalım:

Motor

Arabanın kaputunun içindekiler arasında en temel bileşen motordur. Arabanın motoru, araçların güç üretme ve hareket sağlama sistemidir. İçten yanmalı motorlar, benzin veya dizel yakıtı yakarak mekanik enerji üretir. Bu enerji, pistonların dönmesiyle tekerleklere aktarılır ve aracın hareket etmesini sağlar.

Motor, silindirler, pistonlar, supaplar, ateşleme sistemi, yakıt enjeksiyonu, yağlama sistemi ve soğutma sisteminden oluşur. Motorun performansı, beygir gücü, tork ve yakıt verimliliği gibi faktörlere bağlıdır. Motor bakımı, düzenli yağ değişimi, hava filtresi ve buji kontrolü gibi işlemleri içerir ve yetkili servis tarafından yapılması önerilir.

Motor Bileşenleri

Araba ön kaput kısmında bulunan bir diğer kısım ise motor bileşenleridir. Araba motorları, bir dizi önemli bileşeni içerir. Silindirler, pistonların hareket ettiği ve yakıtın yanma odasında gerçekleştiği parçalardır. Supaplar, silindirlerdeki yakıt ve egzoz gazlarının girişini ve çıkışını kontrol eder.

Motorun ateşleme sistemi, yakıtın patlamasını sağlamak için buji veya enjektörler kullanır. Yağlama sistemi, motor parçalarının sürtünme azaltması ve soğutması için yağın dolaşımını sağlar. Soğutma sistemi, motorun aşırı ısınmasını önlemek için su veya antifriz ile motorun soğutulmasını sağlar.

Soğutma Sistemi

Kaputun içindekiler arasında bir diğer önemli kısım soğutma sistemidir. Arabanın soğutma sistemi, motorun aşırı ısınmasını önlemek ve optimal çalışmasını sağlamak için önemli bir bileşendir. Bu sistem, su ve antifriz içeren bir radyatör, termostat, su pompası, fan ve hortumları içerir.

Motor, çalışırken oluşan ısının bir kısmını radyatöre taşır. Burada, soğutma sıvısı ısının dağılmasına yardımcı olur. Su pompası, soğutma sıvısının motorun içinde dolaşmasını sağlar. Termostat, motorun optimal sıcaklıkta kalmasını sağlar. Fan ise radyatörden geçen hava akımını artırarak soğutmayı destekler.

Yakıt Sistemi

Araç kaput içi sistemlerinden biri yakıt sistemidir. Yakıt sistemi, yakıtın depodan motorun silindirlerine taşınmasını sağlayan bir dizi bileşenden oluşur. Yakıt sistemi, benzinli araçlarda yakıt deposu, yakıt pompası, enjektörler, yakıt filtresi ve basınç regülatöründen oluşur. Yakıt deposu, araçta bulunan yakıtın depolandığı yerdir.

Yakıt pompası, depodan yakıtı alarak enjektörlere basınçlı bir şekilde gönderir. Enjektörler, yakıtı silindirlere doğru püskürtür. Yakıt filtresi, yakıtın temizlenmesine yardımcı olurken basınç regülatörü, yakıt basıncını düzenler. Bu bileşenler bir araya gelerek aracın yakıt sistemini oluşturur.

Egzoz Sistemi

Araç kaput içindekiler denince hemen akla gelen bir diğer sistem de egzoz sistemdir.Bu sistem, egzoz manifoldu, katalitik konvertör, susturucu ve egzoz borusundan oluşur. Arabanın egzoz sistemi, motorun yanma işleminden kaynaklanan egzoz gazlarının yönlendirilmesini ve emisyonların azaltılmasını sağlar.

Egzoz manifoldu, yanma odalarındaki egzoz gazlarını toplar ve katalitik konvertöre yönlendirir. Katalitik konvertör, zararlı emisyonların azaltılması için egzoz gazlarını kimyasal reaksiyonlara tabi tutar. Susturucu, egzoz sesini azaltır ve egzoz sisteminin sonunda yer alır. Egzoz borusu ise egzoz gazlarını araç dışına bırakır.

Elektrik Sistemi

Arabanın elektrik sistemi, araç içi elektronik bileşenlerin güç almasını sağlayan ve işlevlerini kontrol eden bir sistemdir. Elektrik sistemi, akü, alternatör, sigorta kutusu, kablolar ve elektrikli aksamı içerir. Akü, aracın başlatılması ve elektrikli cihazların çalışması için güç kaynağı sağlar.

Alternatör, akünün şarj edilmesini ve elektrik enerjisi üretmesini sağlar. Sigorta kutusu, elektrik devrelerini korur ve aşırı akım durumlarında keser. Kablolar ise elektrik akımını taşır ve bileşenler arasında bağlantı sağlar. Elektrik sistemi, farlar, korna, radyo, klima ve diğer elektrikli cihazların doğru şekilde çalışmasını sağlar.

Sıvılar ve Sistemler

Arabada çeşitli sıvılar ve sistemler bulunur. Motor yağı, motor parçalarının sürtünmesini azaltarak ve aşınmayı önleyerek motorun verimli çalışmasını sağlar. Soğutma sıvısı, motorun aşırı ısınmasını önlemek için kullanılır. Fren hidroliği, fren sisteminde hidrolik basınç oluşturarak aracın durmasını sağlar.

Direksiyon sıvısı, direksiyon mekanizmasının düzgün çalışmasını sağlar. Cam yıkama sıvısı, ön camı temizler ve görüşü artırır. Yakıt, aracın çalışması için kullanılan enerji kaynağıdır. Her bir sıvı sistemi, düzenli kontrol ve bakım gerektirir ve doğru seviyede tutulmalıdır, böylece araç güvenli ve verimli bir şekilde çalışır. Arabanın kaputundaki parçalar ve özelliklerini bu şekilde sıralamak mümkündür.

Araç Kaput ve Motor Kompartmanının Genel Bakımı Nasıl Yapılır?

görsel: kaputu açan bir tamirci

kaputu açan tamirci

Araba kaputunun genel bakımı, aracınızın motor bölümünü temiz, güvenli ve verimli tutmanın önemli bir parçasıdır. Araba kaput parçalarını uzun süre sorunsuz kullanmak için genel bakım yapmak da kritik bir öneme sahiptir. Kaput, bir diğer ismi ile motor kaputu bakımın adımlarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bir temizleme solüsyonu veya deterjan içeren bir sprey temizleyici kullanarak motorun üzerindeki yağ, yağ lekeleri ve kirleri temizleyin.
 • Sprey temizleyici kullanırken elektrik bileşenlerinden uzak durun ve su geçirmezlik konusunda dikkatli olun.
 • Motorun üzerindeki elektrik bağlantılarını kontrol edin ve gevşek veya aşınmış kabloları düzeltin.
 • Akü terminallerinin temiz olduğundan ve sıkıca bağlı olduğundan emin olun.
 • Motor bölümündeki sıvı seviyelerini kontrol edin. Motor yağı, soğutma sıvısı, fren hidroliği, direksiyon sıvısı ve yıkama sıvısı seviyelerini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.
 • Sıvı seviyeleri düşükse, gerekli sıvıları uygun seviyeye getirin.
 • Hava filtresi ve yakıt filtresini düzenli aralıklarla kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin. Temiz hava ve yakıt filtreleri, motorun verimli çalışmasını sağlar.
 • Motor bölümündeki kayışları (örneğin, alternatör kayışı) kontrol edin. Gevşek, yıpranmış veya aşınmış kayışları değiştirin.
 • Motor bölümündeki korumaları (örneğin, plastik kapaklar veya izolasyon) kontrol edin ve gerektiğinde onarın veya değiştirin.

Tüm bu işlemlerinin yetkili servis tarafından yapılmasının hem kendi sağlığınız hem aracınızın verimi açısından önemli bir konu olduğunu da unutmayın!

Siz de bütün bunlarla uğraşmadan işi uzmanına bırakmak ve kusursuz bir otomobil deneyimi için Toyota farkını hemen keşfedin.