Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ÖTV kanununun 7/2. maddesine göre engel derecelerine bağlı ...
5.608 Gösterim
5.608 Gösterim

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ÖTV kanununun 7/2. maddesine göre engel derecelerine bağlı olarak özel tüketim vergisi indiriminden yararlanabiliyor. Kanunda belirtilen maddelere göre taşıt alırken ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen engelli kişilerin en az %40 engel derecesine sahip olması gerekiyor. Engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemi ise kişilerin engel derecesine göre aracın vergiler dahil satış fiyatı üzerinden yapılıyor.

Engel derecesi %40 ve %89 arasında olan kişiler sıfır kilometre bir araç almak istediklerinde %26,3’lük ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Engel derecesi %90 ve üzerinde olan vatandaşlar ise özel tüketim vergisinden tamamen muaf tutuluyor.

Engelli araç alımı hesaplama işlemi karmaşık gibi görünse de basit bir formüle sahip. %90 ve üzerinde engel derecesine sahip vatandaşların elde edeceği indirim miktarını hesaplamak için şu şekilde bir örnek verilebilir:

 • Vergiler dahil satış fiyatı 300.000 TL olan bir araç alacağınızı farz edin.
 • Satış fiyatı üzerinden %18 KDV bedelini hesaplayıp miktardan düşün (300.000 / 1.18 = 254.237 TL KDV’siz fiyat).
 • KDV’yi çıkardıktan sonra ÖTV dahil 254.237 TL’lik satış fiyatından &80 ÖTV bedelini de düşün (254.237 / 1.80 = 141.242 TL ÖTV ve KDV’siz fiyat).
 • Vergiler hariç fabrika çıkış fiyatı olan 141.242 TL’ye %18’lik KDV bedelini tekrar ekleyin (141.242 x 1.18 = 166.665 yalnızca KDV’li fiyat).
 • Satış bedeli 300.000 TL olan bir otomobili ÖTV muafiyetinden faydalanarak 166.665 TL’ye satın alabilirsiniz.

Engelli araç alımı hesaplama sürecinde yalnızca ÖTV değil her yıl iki defa ödenen MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) istisnası sunulduğunu da belirtmek gerekiyor. Buna göre engel derecesi %90 ve altındaki kişiler aracın özel tertibata sahip olduğunu belirten tescil belgesiyle, %90 ve üstünde olanlar ise özel tertibat şartı aranmadan yalnızca engel derecesi raporuyla vergi dairelerine başvurdukları takdirde motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutulabiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar diye merak edenler için aracın yaşına, modeline ve motor hacmine göre değiştiğini belirtmekte fayda var.

Engelli Araç Alımı Şartları

Engelli araç alımı ÖTV Kanununun 7/2. maddesine göre kişilerin engel derecesine göre belirlenmiş çeşitli şartlardan oluşuyor.

 • ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen engelli bireylerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması,
 • Engel derecesi raporunun tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış olması,
 • Engel derecesi %40 ila %89 arasında olan kişilerin 1 Ocak 2016’dan önce alınmış H sınıfı sürücü belgesi veya üzerinde engelli ibaresi bulunan yeni tip B sınıfı sürücü belgesine sahip olması, ehliyet üzerinde özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yer alması ve aracı kendi adına tescil ettirmesi,
 • Engel derecesi %90 veya üzerinde olan bireylerde ehliyet şartı aranmadığından sürücü belgesine sahip bir vasi tayin edilmesi ve aracın vasi adına tescil ettirilmesi,
 • Alınacak aracın motor silindir hacmine bakılmaksızın tüm vergiler dahil satış fiyatının 303.200 TL’nin altında olması,
 • ÖTV indirimiyle alınacak aracın sıfır olması ve 5 yıl boyunca başka birine satılmaması gerekiyor.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli bireylerin ÖTV indiriminden yararlanarak taşıt sahibi olabilmeleri için birtakım evrakları eksiksiz olarak tamamlaması gerekiyor.

Engelli araç alımı için gerekli evraklar:

 • Devletin yetkilendirdiği hastanelerin sağlık kurulları tarafından verilmiş engelli raporu,
 • Alınan rapor neticesinde belirlenen engel derecesi belgesi,
 • Aracı engelli kişi kullanacaksa onun adına düzenlenmiş eski tip H sınıfı veya yeni tip B sınıfı sürücü belgesi,
 • İnteraktif Vergi Dairesi veya Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı vergi dairelerinden alınan ÖTV ödeme belgesi.

4 yorum

 1. 2021 1.5 vision %90 engel durumunda kaca mal olur

  1. Talebiniz ile ilgili 0212 354 0 354 numarasından Toyota Müşteri İletişim Merkezi’ne ulaşmanız durumunda, müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olacaktır. Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 2. Merhaba ben engelli aracı Corolla almak istiyorum lakin sizin yaptığınız engelli araç indirimi ile bayilerin verdiği fiyat farklı siz 300 bin fiyatlı aracı 166 bin olarak hesaplarınız bende sizden Corolla sedan 1.5 flame x pack otomatik aracı aynı fiyata istiyorum

  1. Talebinizin detaylı olarak incelenebilmesi için 0212 354 0 354 numarası üzerinden müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

YORUM YAZ

13 + 1 =