Araç Segmentleri Nelerdir? Kaç Farklı Segment Vardır?

6.189 Gösterim

Otomobilleri tanımlarken genellikle hatchback, sedan veya coupe gibi kelimeler kullanılıyor. Bu terimler kasa tipini belirlemek için kullanılsa da otomobiller belirli standartlara bağlanmış bir sınıflandırma sistemine sahip. Avrupa’daki üreticiler otomobilleri kategorize etmek için Euro Car Segment düzenlemelerini kullanıyor. Buna göre otomobiller A, B, C, D, E, F, J, M ve S gibi sınıflara ayrılıyor. Otomobillerde segment neye göre belirlenir diye düşünüyorsanız; aracın boyutları, kullanım amacı ve bazı fiziksel niteliklerine göre belirleniyor. O halde gelin, A-B-C-D-E sınıfı araç ne demek ve diğer otomobil sınıfları neler birlikte göz atalım.

A Segmenti Araçlar

Mini-kompakt arabalar olarak da tanımlanan A segmenti otomobilleri şehir içi kullanım için tasarlanan ve park edilmesi kolay otomobilleri temsil ediyor. A segmenti otomobiller genellikle dört koltuğa sahip olsa da arkada oturan yolcular için geniş bir alan bulunmadığını belirtmek gerekiyor. Küçük hacimli ve motorlu a sınıfı otomobilleri otoyolda seyahat kabiliyetine sahipler; ancak üstün bir performanstan söz etmek mümkün değil. Düşük işletme maliyetleriyle bilinen bu sınıftaki otomobiller daha çok şehir içi yolculuklarını keyifli hale getirmek isteyenlere hitap ediyor.

B Segmenti Araçlar

A segmenti otomobillerinden biraz daha büyük olan B segmentine ait araçlar sürücüler arasında oldukça popüler modellere sahip. Bu otomobiller, sedan veya hatchback kasa modelleriyle beş koltuğa kadar oturma alanı sunuyor. Toyota Yaris’i B segmentinin en başarılı modellerinden biri olarak göstermek mümkün.

C Segmenti Araçlar

Kimi zaman kompakt otomobil olarak da adlandırılan C segmenti otomobilleri için küçük aile arabası tanımlaması yapmak yanlış olmaz. C segmenti en popüler sınıflardan birini temsil ediyor. Beş koltuğu ve geniş bagaj alanıyla iki çocuklu aileler için ideal bir kullanım sunuyor. C segmentinin hatchback modellerinde genellikle katlanır arka koltuklar bulunuyor. Bu da ortalama büyüklükteki eşyaları kolaylıkla taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Rekabetin yüksek olduğu C segmentinde hem uygun fiyatlı hem de yüksek performanslı bir otomobil bulmak oldukça kolay. Toyota’nın Corolla ve Auris modelleri c segmenti otomobilleri arasında en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

D Segmenti Araçlar

Geniş aile arabası arayanların incelemesi gereken otomobil sınıfını D-segmenti oluşturuyor. Bu sınıfta genellikle makam aracı olarak kullanılan lüks otomobiller bulunabildiği gibi orta sınıf bütçelere hitap eden modeller bulmak da mümkün. Geniş bir bagaj alanı, beş koltuk ve 1.8 litreden başlayan büyük motor yelpazesiyle D sınıfı araçları uzun yol sürüşlerini oldukça keyifli bir deneyime dönüştürüyor.

E Segmenti Araçlar

Üst sınıf otomobillerin orta boyutlardaki modellerini barındıran E segmenti, D sınıfındaki araçlara göre daha geniş bir iç alan ve gelişmiş teknolojiler sunuyor. Bu sebeple executive car olarak da bilinen E segmenti araçlarının oldukça pahalı olduğunu bilmekte fayda var. Yüksek hacimli motorları ve standart olarak gelen ekstra donanımlarıyla üst sınıf bir otomobile binmek istiyorsanız bu sınıfı tercih etmeniz gerekiyor.

F Segmenti Araçlar

Sedan modellerin hakim olduğu F segmentinde tam boyutlu lüks otomobiller bulunuyor. Otoyol sürüşlerini en konforlu hale getirmek için tasarlanan bu sınıftaki otomobillerin iç mekan tasarımında oldukça lüks detaylar bulmak mümkün. F segmentine ait araçlar geniş bagaj ve iç hacmine sahip olsa da geniş aileler için pek kullanışlı değil. Çünkü bazı üst düzey modellerinde yalnızca dört koltuk bulunuyor.

M Segmenti Araçlar

M segmenti çok amaçlı kullanım sunan geniş taşıtlara sahip bir sınıf. Bu sınıfın küçük otomobilleri beş koltuğa sahip olsa da yedi ve dokuz koltuklu modellere rastlamak da mümkün. Katlanabilen arka koltuklar eşya taşımak için pratik bir kullanım sunuyor. Öte yandan çok koltuklu modellerinde bagaj hacminin küçük olduğunu da belirtmek gerekiyor.

S Segmenti Araçlar

S segmenti diğer sınıflardan çok daha çeşitli otomobillere ev sahipliği yaptığı için net bir tanımlama yapmak mümkün değil. Ancak tümünün spor arabalardan oluştuğunu belirtmek gerekiyor. Dört ya da beş koltuklu üstü açılabilen cabriolar veya iki kişilik roadster otomobiller bu sınıfa giriyor. Üstü açılan bu modeller güzel bir estetiğe sahip olsa da diğer sınıflara ait otomobiller kadar çok amaçlı bir kullanım sunmuyor.  

YORUM YAZ