SUV Araçlar ve Özellikleri

3.249 Gösterim

Baş harflerini temsilen kullanılan SUV (sport utility vehicle) terimi, sportif kullanımlı araç anlamına gelse de aslında bundan çok daha fazlasıdır. İlk örnekleri, sağlam ve dört tekerlekten çekiş ile donatılmış büyük arabalardı, bu da arazide seyahat edebilecekleri anlamına geliyordu. Ayrıca en iyi SUV araçlar, geniş bir iç mekana ve büyük bir bagaja sahipti ve sert koşullar için üretilmişlerdi. Artık piyasada küçükten büyüğe çok çeşitli SUV’lar var. Asla yoldan çıkmayacak aile odaklı SUV’lar ve hemen hemen her yere tırmanacak dört tekerlekten çekişli araçlar karşımıza çıkıyor. SUV’lar, diğer araçlardan daha fazla iç mekan genişliğine sahip ve yolculara yolda rahatlık ve güvenlik hissi sağlamayı amaçlıyor.

Dört Çeker ve İki Çeker SUV Araçlar Karşılaştırma

  • SUV’nin ekstra yüksekliği, kış aylarında şiddetli kar yağışı sırasında sürüş kolaylığı açısından faydalı olmaktadır. Kış lastikleri ve dört tekerlekten çekiş, bu tür durumlarda en çok yardımcı olacak iki sistem. Bununla birlikte, kaygan bir eğimde, pürüzlü kaya, çıkıntı ve dik açılarla kaplı engebeli arazide aracınızı kullanmanız gerekiyorsa, bazı zor koşullar düşünülerek tasarlanmış bir SUV’a ihtiyacınız var. Bunlar genellikle, arabanın dik yokuşlardan yukarı doğru ilerleyebilmesine yardımcı olmak için tekerleklerin dönme kuvvetini en üst düzeye çıkaran özel şanzıman modlarını içeriyor ve kum, kaya veya kar gibi farklı koşullarla başa çıkmak için, yol şartlarına göre ayarlanabiliyorlar.
  • Ancak pratiklikleri ve yüksek sürüş pozisyonları daha popüler hale geldikçe, SUV’ları asla asfalttan çıkarmayan alıcıların sayısı artıyor ve üreticiler onları off-road becerilerinden ödün vermek pahasına, daha şık ve daha fazla günlük kullanıma uygun hale getirmeye devam ediyor. Yüksek sürüş konumu, buzlu havalarda daha iyi performans göstermesi ve geniş iç mekan özelliği SUV’ları özellikle aileler için çekici kılıyor. Günümüzde SUV araçlar hala dört tekerden çekişli modellerle karşımıza çıkabiliyor ancak son dönemde üretilen çoğu araç iki çekerli ve asıl öncelik yüksek sürüş pozisyonu, modern stil ve aile arabası pratikliğine doğru kayma eğiliminde.
  • Son on yıl içinde, SUV’ların sürücülerin ezici çoğunluğu için popüler bir seçim haline geldiği görülmekte. Satışlardaki büyüme çok büyük ve sonuç olarak üreticiler bu yüksek sürüşlü ve pratik aile otomobillerinin üretimine daha fazla öncelik veriyor. Birçok özel üretim spor araba markaları bile kendi SUV yorumlarını piyasaya sürüyor. Bu yüksek sürücü konumuna sahip 4×4 araçlar, çok sayıda aile hatchback, sedan ve MPV kullanıcısının satın alma alışkanlığını değiştiriyor. Satılık SUV Araçlar bugünlerde araba alıcıları için gerçekten oldukça popüler.

7 Kişilik SUV Araçlar

Boyutları sayesinde, bazı SUV’lar yedi koltuğa sahip, bu da onları geniş aileler için iyi bir alternatif haline getiriyor. Tüm koltuklar kullanımdayken, genellikle minimum miktarda bagaj alanı kalmaktadır ancak koltuklar bagajı büyütmek için katlanabilir özellikte tasarlanmaktadır.

Birçok SUV, hafif arazi sürüşlerinde de aynı derecede performans sağladığı için de oldukça popüler. Ancak son yıllarda iç mekan genişliği kimi kullanıcılar için daha büyük bir öncelik haline gelmeye başladı. Birçoğu öncelikle asfaltta kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da alıcılar, öncelikle çok yönlü oldukları için onları tercih ediyor. Fakat birçok SUV üreticisi son zamanlarda 4×4 özellikleri terk etmeye ve araçları asfalta ve günlük kullanıma daha uygun, daha ferah ve daha ekonomik hale getirmeye çalışıyor. Geniş bir kitleye hitap etmek için, birçok SUV’a iki tekerlekten çekiş sunuluyor, bu da yakıt tüketimini ve emisyonları azaltarak 4×4 modellerinden daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor.

YORUM YAZ