Araba Park Etme Teknikleri Rehberi

6.944 Gösterim

Söz konusu sürüş deneyimindeki zorluklar olduğunda park etmek bunların başında geliyor. Özellikle de yeni sürücüler, araç park ederken stresli anlar yaşayabiliyor.

Öte yandan bunu sadece yeni sürücüleri ilgilendiren bir mesele olarak görmemek gerek. Tecrübeli sürücüler de trafikte araba park etme yöntemleri konusunda problemlerle karşılaşabiliyor. Ancak sabır ve iyi bir gözlemle bu problemlerin üstesinden gelmek mümkün.

Araba park etme nasıl yapılır diye düşünüyorsanız kolay araba park etme teknikleri sayesinde küçük bir boşluğa bile saniyeler içinde girebilirsiniz.

İki Araç Arasına Park Etme Tekniği

Park için uygun bir yer ararken işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Dakikalarca gezdikten sonra karşınıza çıkan ilk boşluk, iki araç arasındaysa ve park etme tekniklerine hakim değilseniz bir miktar zorlanabilirsiniz. Yan yana hizalanmış iki aracın arasına park etmek nispeten daha kolay olsa da aynı doğrultuda hizalanmış araçların arasındaki dar boşluğa girmek için tecrübe gerekiyor.

Böyle bir durumda paralel park yöntemini uygulamak işinize yarayabilir. Özellikle park alanlarının az olduğu kalabalık caddelerde uygulayabileceğiniz bu yöntem ile aracınızı kaldırıma paralel olarak en iyi şekilde park edebilirsiniz.

  1. Paralel park yöntemini uygulayabilmeniz için iki araç arasındaki boşluğun aracınızdan yaklaşık 1-2 metre daha uzun olması gerekiyor.
  2. Paralel park tekniğini uygularken ileri gitmek yerine geri park etme tekniğini uygulamalısınız. Böylece aracın manevra kabiliyetini daha çok artırabilirsiniz.
  3. Tekniği uygularken ilk olarak aracınızı öndeki araç ile paralel hizalanacak şekilde yan yana getirmelisiniz. Bu noktada yanına hizalandığınız araç ile aranızdaki mesafenin yarım metreden az olmadığına emin olmalısınız.
  4. İkinci aşamada vitesi geriye aldıktan sonra direksiyonu uygun yöne çevirerek aracın arkasının boşluğa girmesini sağlamalısınız. Bu işlemi gerçekleştirirken başlangıçta direksiyonu tam bir şekilde kırmakta fayda var. Daha sonra aracınızın ön tekerlekleri yanınızda buluna aracın arka/ön tekerlekleri ile aynı hizaya geldiğinde direksiyonu toplamalı ve hafifçe kaldırıma doğru yaklaşmalısınız.
  5. Yan aynalardan aracınızın arkası ile kaldırım arasındaki mesafeyi kontrol ederek dönüş için en uygun anı beklemelisiniz. Mesafenin yeterince az olduğunu fark ettiğinizde direksiyonu tam tersi yönde çevirerek aracınızın ön tarafını da park alanına dahil edebilirsiniz.

Dikey Park Etme Tekniği

Yan yana hizalanmış iki araç arasındaki boşluklara girerken dikey park etme tekniğini kullanabilirsiniz. Bu noktada ileri veya geri sürerek iki şekilde park alanına giriş yapmak mümkün. İleri sürerek girmek ilk aşamada daha kolay gibi gelse de bu yanılgıya düşmemekte fayda var.

Nitekim geniş olmayan boşluklarda, birkaç ekstra manevra daha yapmanız gerekebilir. Dolayısıyla boşluğa en iyi şekilde girebilmek için giriş açınızı olabildiğince geniş tutmalısınız.

Park alanına geri geri gelerek dikey şekilde girmek istiyorsanız iki manevra ile işlemi tamamlayabilirsiniz. Böylece dönen tekerlekler ön tarafta kaldığı için daha iyi manevra kabiliyeti ve görüş açısına sahip olabilirsiniz. Otoparkta araba park etme ile ilgili problem yaşıyorsanız bu tekniği uygulayarak kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Geri Geri Park Etme Tekniği

Geri araba park etme teknikleri sağladığı avantajlarla sürücülerin işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Geri park ederek daha iyi sürüş kontrolüne ve manevra kabiliyetine sahip olabilirsiniz.

Bu yöntem, park sırasında yoldan geçen yayaların ve diğer araçların daha kolay fark edilmesini sağladığı için de daha güvenilir. Aynı zamanda aracınıza tekrar bindiğinizde park alanından doğrudan kolayca çıkabilmenizi sağlayabilir.

Araç Park Etme Kuralları Nelerdir?

Arabayı park etmek için bulduğunuz herhangi bir boşluğu kullanabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Durma, duraklama ve park etme kurallarına uymadığınız takdirde kazalara sebebiyet verebilir, trafik cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  • Park etmenin trafik levhalarıyla yasaklandığı yerlere, yaya yürüyüş yollarına ve kaldırımlara park etmemelisiniz.
  • Engelli rampalarının olduğu kaldırım ve sokak köşelerine park etmemelisiniz.
  • Aracı park alanına iki araçlık yer kaplayacak şekilde yerleştirmemelisiniz.
  • Park ettikten sonra el frenini mutlaka çekmelisiniz.
  • Trafik akışının olduğu yerlerde araçtan inerken kaldırım tarafını tercih etmeli, mümkün değilse aynaları kontrol ederek inmelisiniz.

YORUM YAZ