Yarım Debriyaj Nedir? Zararları Nelerdir?

640 Gösterim

Yarım debriyaj, sürücüler arasında yaygın olarak bilinen terimlerden biridir. Aracın kalkış ya da yavaşlaması esnasında kullanılan bir teknik şeklinde de ifade edilebilir. Bahsi geçen teknikte, debriyaj pedalına kısmen basılırken gaz pedalı hafifçe kullanılmaya devam edilir. Böylelikle, aracın kalkış yapacağı esnada motor devri yükselmiş olur. 

Araç hareket ederken pedal bırakılır. Yarım şekilde gerçekleştirilen debriyaj, en çok da trafikteyken hareketsiz kalmamak ya da dik yokuşlarda kalkış yapabilmek için kullanılır. Fakat bu yöntem bilinçli şekilde uygulanmazsa baskı balata sistemi zarar görebilir. Aynı zamanda da sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. Diğer detaylara hep beraber bir göz atalım!

Yarım Debriyaj Nedir?

arac suren erkek

Yarım şekilde yapılan debriyaj; debriyaj pedalını kısmen basılı tutarak aracın hareketini daha farklı şekilde kontrol etme halidir. Bu yöntem, debriyaj sistemine aşırı yüklenme yaparak sistemin tamamen aşınmasına neden olabilir. 

Yarım Debriyaj Zararları Nelerdir?

araca benzin yukleyen kisi

Yarım debriyaj zararlarını farklı boyutlarda şu şekilde ele alabiliriz:

 1. Kontrol Kaybı Yaşanır

  Yarım şekilde yapılan debriyaj, yeni sürücüler için tehlikelidir. Çünkü kontrol kaybı yaşanabilir. Fakat usta şoförler genelde bu yöntemi uygularken zorlanmaz.

 2. Yakıt Verimliliği Azalır

  Doğru kullanıldığında yakıt verimliliğine katkıda bulunurken, yanlış kullanımda motorun fazla güç üreterek daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir.

 3. Debriyaj Plakası Zamanla Aşınır

  Debriyaj plakası, sürtünmeye müsait malzemelerden yapılır. Doğru kullanıldığında debriyaj pedalına daha az basılacağı için baskı balata sisteminin ömrünü uzatırken, yanlış kullanımda ise baskı balatanın sürtünerek daha fazla aşınmasına neden olabilir.

 4. Vites Kutusu Hasar Görebilir

  Doğru kullanıldığında vitesin sorunsuz kavranmasını sağlarken, yanlış kullanımda vites kutusu içindeki dişlilerin aşınmasına neden olabilir.

 5. Emisyon Artışı Görülür

  Debriyajın yarım olması, egzoz emisyonlarının artmasına neden olur. Motor daha fazla güç üretir ve yakıt tüketiminin de artmasıyla zararlı madde salınımı ortaya çıkar.

 6. Sürüş Güvenliği Azalır

  Debriyajın tam olarak bırakılmadığı durumlarda ani hızlanma halinde sürücünün tepki süresi etkilenecektir. Çeşitli kazalar bu sebepten ötürü yaşanabilir.

 7. Şoförün Stresli Hissetmesine Neden Olur

  Debriyajın yarım kullanılması, trafikte şoförün stres seviyesini artıracaktır. Durmaksızın debriyaj pedalı ile oynamak ve vites geçişlerini kontrol etmek, sürücünün dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

 8. Garanti İhlali

  Debriyajı yarım kullanmak, aracın garanti koşullarına aykırı olabilmektedir. Bazı firmalar, aracın debriyaj sisteminin doğru şekilde kullanılması ile ilgili şartlar belirler. Bakım gerektiren durumları da netleştirir. Debriyajı yanlış kullanmak, garanti hükümlerinin ihlal edilmesine neden olabilir. Olası bir durumda baskı balata sisteminin garanti kapsamından çıkması durumu ile karşılaşılabilir.

Sonuç olarak, yarım şekilde debriyaj kullanmanın birden fazla zararı vardır. Bu yüzden aracınızın debriyaj sistemini ve öteki bileşenlerini korumanız, sürüş güvenliğini sağlayarak araç ömrünü uzatmanızı tavsiye ediyoruz. Şayet bu yöntemi uygulamak zorunda kalıyorsanız yani belirli off-road koşulları ya da özel sürüş teknikleri gerektiren durumlarla karşılaşıyorsanız, sürekli yokuşta yarım debriyaj yapmanız gerekiyorsa uzman bir sürüş eğitmeninden teknik öğrenerek gerekli önlemleri almalısınız.

Ayrıca dilerseniz Debriyaj Nedir? Ne İşe Yarar? Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilir, konuya dair farklı bilgiler edinebilirsiniz.

Yarım Debriyaj Yapmadan Araba Kaldırma Mümkün müdür?

Debriyajı yarım yapmadan araba kaldırmanın olanağı yoktur. Yarım şekilde yapılan debriyaj, pedalı tam olarak bırakmadan vites değiştirmek ya da aracı hareket ettirmek demektir. Bunu yapmadan aracı kaldıramazsınız. Çünkü bu şekilde araç vites değiştirmez.

Debriyaj, aracın motor gücünü tekerleklere ileten bir bağlantıdır. Tam debriyaj yapılmazsa da bu bağlantı kopmaz. Bağlantıyı koparmak için aracı kaldırmanız, dolayısıyla da debriyajı yarım yapmanız gerekecektir.

Aracı Park Ederken Yarım Debriyaj Kullanılmalı mıdır?

aracini park etmis bir kadin

Tam debriyaj, aracın sabit durmasını sağlar. Öne ya da arkaya kayma yapmasını engeller. Yarım şekilde yapılan debriyajda ise bu durumun tam aksi görülür. Örneğin kısa süreliğine bir yerde duracaksanız aracı park ederken yarım debriyaj yapabilirsiniz. Bu şekilde aracı daha çabuk kaldırır yani hareket ettirirsiniz. Aracı saatlerce belirlediğiniz yerde durması için park ediyorsanız tam debriyaj daima en iyi seçenektir.

Yarım debriyaj nasıl yapılır?

Debriyaj pedalına kısmen basılırken gaz pedalı hafifçe kullanılmaya devam edilir. Böylelikle, aracın kalkış yapacağı esnada motor devri yükselmiş olur. Araç hareket ederken pedal bırakılır. Yarım şekilde gerçekleştirilen debriyaj, en çok da trafikteyken hareketsiz kalmamak ya da dik yokuşlarda kalkış yapabilmek için kullanılır. Fakat bu yöntem bilinçli şekilde uygulanmazsa baskı balata sistemi zarar görebilir.

Yarım debriyaj zararlı mı?

Araç Kontrol Kaybı Yaşanır
Yarım şekilde yapılan debriyaj, yeni sürücüler için tehlikelidir. Çünkü kontrol kaybı yaşanabilir. Fakat usta şoförler genelde bu yöntemi uygularken zorlanmaz.

Yakıt Verimliliği Azalır
Doğru kullanıldığında yakıt verimliliğine katkıda bulunurken, yanlış kullanımda motorun fazla güç üreterek daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir.

Debriyaj Plakası Zamanla Aşınır
Doğru kullanıldığında debriyaj pedalına daha az basılacağı için baskı balata sisteminin ömrünü uzatırken, yanlış kullanımda baskı balatanın sürtünerek daha fazla aşınmasına neden olabilir.

Vites Kutusu Hasar Görebilir
Doğru kullanıldığında vitesin sorunsuz kavranmasını sağlarken, yanlış kullanımda vites kutusu içindeki dişlilerin aşınmasına neden olabilir.

Yarım debriyaj nedir?

Yarım şekilde yapılan debriyaj; debriyaj pedalını kısmen basılı tutarak aracın hareketini daha rahat şekilde kontrol etme halidir.

Yarım debriyaj ne zaman yapılır?

Yarım debriyaj, en çok da trafikteyken hareketsiz kalmamak ya da dik yokuşlarda kalkış yapabilmek için kullanılır. Fakat bu yöntem bilinçli şekilde uygulanmazsa baskı balata sistemi zarar görebilir. Aynı zamanda da sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.