Kış Lastiği mi Kar Zinciri mi?

4.193 Gösterim

Arabanızın sahip olduğu özellikler ve donanımlar ne kadar iyi olursa olsun mevsim koşullarına bağlı olarak bazı problemlerle karşılaşmanız mümkün. Özellikle kış mevsiminde, karlı ve buzlu yollar özel bir hazırlık gerektiriyor. Peki yol tutuşunun ve çekiş gücünün azaldığı zeminlerde en iyi çözüm kış lastiği mi kar zinciri mi? Şimdi gelin her ikisinin de sunduğu avantajları detaylı bir şekilde ele alalım.

Kış lastiği nedir?

Karlı ve buzlu yol koşullarında çekişi artırmak için tasarlanan kış lastikleri normal lastiklerden birçok noktada ayrılıyor. Kış lastiklerini normal lastiklerden ayıran üç ana özellik var: Kauçuk bileşimi, diş derinliği ve deseni, ısırma kenarları.

  • Kauçuk bileşimi: Kış lastikleri hava soğuduğunda yumuşak ve esnek kalacak şekilde tasarlanan kauçuk bir yapıya sahip. Bu özellik, kış lastiklerinin yeterli yol tutuş ve çekiş gücü sağlamasına olanak tanıyor.
  • Diş derinliği ve deseni: Kış lastikleri, normal ve dört mevsim lastiklerden farklı olarak daha yüksek diş derinliğine sahip olarak üretiliyor. Diş derinliğinin yüksek olması karda çekiş gücünü artırdığı gibi kar birikiminin de önüne geçiyor. Bunun yanında benzersiz sırt desenleri ve oluklara sahip olan kış lastikleri, suyun tahliyesini kolaylaştırarak suda kızaklamayı engelliyor.
  • Isırma kenarları: Isırma kenarı olarak bilinen ve lastik sırtlarını kaplayan zikzak şeklindeki bir dizi oluk, karlı ve buzlu yollarda yol tutuşunu artıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Kış lastiğinin önemi nedir?

Dört tekerden çekiş, kilitleme önleyici frenleme sistemi ve çekiş kontrolü gibi ileri sistemler aracınızın mevcut çekişinden en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanısa da ekstra bir çekiş oluşturmuyor. Yol tutuşunu artırmanın en önemli ve en kritik yolu lastiklerden geçiyor. Özel olarak tasarlanan kış lastikleri soğuk havalarda buz ve kar kombinasyonuyla mücadele etmek için arabaların diğer özellikleriyle birlikte çalışarak en iyi tutuş performansını elde etmenizi sağlıyor.

Kar zinciri nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, kar zincirleri, karda daha iyi çekiş sağlamak için lastik ve tekerlek kurulumunu kapsayacak şekilde tasarlanmış zincir sistemlerini temsil ediyor. Zincirler genellikle karlı yol koşullarında kullanılsa da buzda veya donmuş yüzeylerde seyahat etmek için de etkili bir donanım. Gerdiriciler tarafından sıkıca tutulan sargılı lastik zincirlerinden tekerleğin dışına monte edilerek yalnızca sırt desenini kaplayan zincirlere kadar çeşitli kar zinciri tasarımları mevcut.

Kar zinciri doğru şekilde kullanıldığında hayat kurtarıcı olsa da her koşula uygun olmayabilir. Peki kar zinciri ne gibi durumlarda kullanılır? Kar zinciri kullanmadan önce yolların tamamen karla veya buzla kaplı olduğundan emin olmalısınız. Tekerlek boyutunuza uygun olarak seçtiğiniz kar zincirleriyle seyahat ederken 50 km/s hızın üzerine çıkmamalısınız.

Kış lastiği mi kar zinciri mi?

Kış lastiği ve kar zinciri arasında kararsız kaldıysanız artıları ve eksileri hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştırabilir.

Kış lastiğinin artıları: Kış lastikleri şüphesiz bir şekilde karlı ve buzlu yollarda mükemmel bir çekiş sağlıyor. Buzlu yollarda olduğu kadar kuru yollarda da iyi performans gösteren kış lastikleri homojen şekilde dağılmamış karlı bölgelerde önemli avantajlar sunuyor. Havaların 7 derecenin altına düştüğü durumlarda çok daha iyi yol tutuş sağlıyor.

Kış lastiğinin eksileri: Kış lastiklerinin en büyük dezavantajını yüksek maliyeti oluşturuyor. Oldukça pahalı olmasının yanı sıra sezon başı ve sonunda profesyonel olarak takılma ve sökülme maliyetlerini de hesaba katmak gerekiyor. Ayrıca kar seviyesinin yüksek olduğu durumlarda zincirler kadar etkili bir performans sunamadığını da belirtmekte fayda var. Dahası kuru yollarda veya hava 7 derecenin üstünde iken kullanıldığında hızlı bir şekilde aşınıyor.

Kar zincirinin artıları: Kar zincirinin kış lastiğine göre en büyük avantajı nispeten ucuz olması. Zincirler ayrıca buzda, yoğun ve derin karlarda en etkili performansı sunuyor. Kolayca takılıp çıkarılabilmesi de kar zincirlerinin avantajlarından biri. Dolayısıyla geçici kış koşulları altında seyahat ediyorsanız, kar zinciri en iyi seçenek olabilir.

Kar zincirinin eksileri: Lastiklerinize kar zinciri takmayı düşünüyorsanız kuru zeminde seyahat etmeyi unutmalısınız. Bu durum karayoluna zarar verdiği gibi sürüş sırasında araç içindeki konforu da en aza indiriyor. Yüksek hızlarda sürüşü kısıtlaması da kar zincirinin eksileri arasında yer alıyor.

YORUM YAZ